Darmowa dostawa od 300 PLN i 30 dni na darmowy zwrot
Szwedzki design, szwedzka jakość
Średnia ocena z 610.000 recenzji - 4,6 na 5
Cart icon

Jak prać odzież wodoodporną

25 kwietnia 2023

Odzież wodoodporna jest niezbędnym elementem garderoby każdej osoby, która lubi spędzać czas na zewnątrz a odpowiednia pielęgnacja ubrań sprawi, że posłuży ona dłużej, utrzymując swoje właściwości ochronne. Tutaj dowiesz się krok po kroku, jak prać odzież wodoodporną.

Po pierwsze, czy w ogóle trzeba ją prać?

Nawet jeśli można, a czasem nawet trzeba wyprać odzież wodoodporną, to i tak należy to robić jak najrzadziej. Można ją odświeżyć, czyszcząc ją od czasu do czasu wilgotną ściereczką lub wietrząc ją. Jednak niektóre oznaki podpowiedzą Ci, że nadszedł czas na pranie:

Zabłocona i wyraźnie zabrudzona odzież. Kiedy twoje ubranie jest pokryte błotem lub wyraźnie zabrudzone w kilku miejscach, to najwyższy czas je wyprać. Pomijając fakt, że nie wygląda to najlepiej, to te zabrudzenia i błoto wpływają na właściwości powłoki DWR, powodując szybsze przesiąkanie wody przez tkaninę zewnętrzną, co z kolei niekorzystnie wpływa na oddychalność odzieży. 

Twoje ubrania „przemakają”. Jeśli woda przestaje się zbierać na powierzchni odzieży i przesiąka przez tkaninę zewnętrzną, oznacza to że należy ją wyprać i reaktywować powłokę hydrofobową lub ponownie nanieść impregnat DWR. Mokra tkanina zewnętrzna nie wpłynie na wodoodporność samej membrany, ale wpłynie na oddychalność, co z kolei pogorszy jakość aktywności outdoorowej. 

image

Pranie odzieży wodoodpornej w pralce

1. Przygotowanie

Przygotowanie odzieży przed praniem zmniejszy ryzyko uszkodzenia powłoki DWR i membrany. Przejrzyj wszystkie kieszenie i usuń elementy nienależące oryginalnie do ubrania, zapnij wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy, a następnie wywróć odzież na lewą stronę. Zminimalizuje to ryzyko ewentualnych otarć, które mogłoby przyczynić się do szybszego zużycia powłoki DWR.

2. Pranie

Podczas prania odzieży wodoodpornej ważne jest, aby zrobić to w jak najdelikatniejszy sposób. Dotyczy to zarówno wybranego programu prania, jak i używanego detergentu.

Wybór detergentu 

Właściwy do prania odzieży wodoodpornej detergent ma neutralne pH (pomiędzy 6-8). Zwykłe detergenty są często bardziej zasadowe, co przyczynia się do degradacji powłoki DWR. Nie należy umieszczać detergentu w bębnie pralki razem z innymi ubraniami. Zamiast tego należy go dodać do szuflady dozownika, dzięki czemu zostanie rozprowadzony w odpowiednim momencie podczas cyklu prania. Nie należy stosować nadmiernej ilości detergentu, niż jest to konieczne – to nie sprawi, że ubrania będą czystsze. 

Do prania odzieży wodoodpornej w żadnym razie nie należy używać płynu zmiękczającego do tkanin. Płyn zmiękczający wypełni pory membrany i trwale uszkodzi jej oddychalność. 

Ładowanie i program prania

Nie należy przepełniać pralki. Wodoodporną odzież należy prać oddzielnie i krótko, aby wyeliminować otarcia w kontakcie z inną odzieżą. Temperaturę należy ustawić na 30°C i zastosować delikatny cykl wirowania. Pamiętaj, aby sprawdzić na metce odzieży, w jakiej maksymalnej temperaturze wody można ją prać.

3. Suszenie

Suszenie i reaktywacja powłoki DWR są bardzo ważne dla zapewnienia wysokiej wydajności odzieży wodoodpornej.

Wywieszanie do wyschnięcia

Po wyjęciu odzieży z pralki należy ją wywiesić, aby odprowadzić nadmiar wody. Najlepiej na zewnątrz, nad wanną lub pod prysznicem. Gdy nadmiar wody odcieknie, wywróć odzież na prawą stronę i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Aktywacja powłoki DWR za pomocą ciepła

Aby reaktywować powłokę DWR na odzieży, należy włożyć ją do suszarki bębnowej ustawionej na niską temperaturę na 20-30 minut.

Nie masz suszarki bębnowej? Powłokę DWR można również reaktywować za pomocą żelazka. Ustaw żelazko na ciepłą, ale nie gorącą temperaturę, bez użycia pary. Umieść cienki ręcznik pomiędzy żelazkiem a odzieżą i dokładnie ją wyprasuj. Odzieży wodoodpornej nie należy prasować bezpośrednio żelazkiem!

Czy Twoja wodoodporna odzież przecieka?

Tak długo, jak membrana wodoodporna nie zostanie uszkodzona, Twoja odzież pozostaje nadal wodoodporna. Jednak w przypadku pogorszenia jakości oddychalności można mieć wrażenie, że przecieka ona na wylot.

Jeśli po wypraniu odzieży wodoodpornej czujesz, że ona przecieka, być może powłoka DWR nie została reaktywowana wystarczająco dobrze lub należy ponownie ją zaaplikować. Skuteczność powłoki DWR można sprawdzić, spryskując odzież wodą z butelki z rozpylaczem. Jeśli woda skrapla się na tkaninie, to znaczy, że powłoka DWR działa skutecznie. Jeśli tkanina staje się ciemna, a woda rozpływa się na tkaninie jak plama, to znaczy, że powłoka DWR wymaga reaktywacji lub ponownej aplikacji.

Wszelka odzież wodoodporna wykonana jest z materiałów, które w procesie produkcji zostały poddane impregnacji DWR. Jednak z biegiem czasu i przy intensywnym użytkowaniu powłoka DWR zużywa się i konieczne jest przywrócenie jej właściwości hydrofobowych i oddychających, aby zachować jej pełną skuteczność.

Dowiedz się, jak ponownie zaaplikować impregnat DWR na swoją odzież wodoodporną.

×